Какво представлява Хелоуин ?
Хелоуин вероятно е един от най-мистичните празници през годината, чиито корени са в традициите на древните келти от Ирландия и Шотландия. Хелоуин е обичан и празнуван в цял свят. Съвременният Хелоуин е модифициран празник на древните келти, наречен Самхейн, който отбелязвал края на една земеделска година и началото на следващата. Келтите разделяли годината на две равни половини: светла (лято) и тъмна (зима). Кулминацията на празненствата настъпва в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември, когато се сливат двата сезона. Келтите вярвали, че последната нощ на годината е най-мистичната.
Повече за легендата
Легендата разказва, че това е нощта, в която духовете на живите влизат в света на живите. Келтите гасели огньове в домовете си, носели животински кожи, боядисвали лицата си, а след това скачали над огньове и пеели неприлични песни, за да прогонят злите духове. Келтите са оставяли страшни "пазачи", издълбани от ряпа, за да държат лошите духове далеч от домовете им. За да се успокоят духовете, в къщите се поставяли лакомства. Скоро Денят на Вси светии включва някои от традициите на Самхейн. Вечерта преди това е известна като навечерието на Вси Светии, а по-късно и като Хелоуин. С течение на времето Хелоуин се превръща в ден на дейности като обикаляне, изрязване на фенери, празнични събирания, обличане на костюми и ядене на лакомства.
Първоначално Хелоуин се е празнувал там, където са живели келтите - в Ирландия, Шотландия, Уелс, Англия и донякъде в Северна Франция. По-късно празникът се празнува в Австралия и Америка, а след това се разпространява в Азия и Африка.
В съвременния свят празникът е загубил своето историческо и религиозно значение. До известна степен Хелоуин вече е просто повод за забавление. Келтските традиции са адаптирани към новото време: хората носят костюми вместо животински кожи и дават лакомства на децата вместо духове.
Тиквата като символ на празника
Основният символ на празника е "фенерът на Джак" - тиква с издълбани очи, нос и уста, в която се поставя свещ. Традицията да се създават такива фенери е свързана с ирландска легенда за стар фермер на име Джак.
Какви традиции съпровождат празника ?
Празнуването на Хелоуин е съпроводено и с различни игри и гадания. Хората украсяват домовете си с фенери и тикви. За празника се приготвят различни ябълкови лакомства. Деца в костюми обикалят от врата на врата и просят сладкиши с фрази като "trick or treat". Тази традиция датира от Средновековието, когато маскираните са вземали лакомства, за да се молят за душите на мъртвите.
Костюмите като част от празника
Една от основните традиции на съвременния Хелоуин е да се обличаме в страховити костюми. Основната тема на тези костюми са злите и свръхестествените герои, но популярни са и костюми с напълно произволна тема.
Възрастните купуват вампирски наметала, костюми на скелети, костюми на магьосници, костюми на чудовища и карнавални маски. За празника те не само се обличат в костюми, но и рисуват лицата си. Те рисуват белези, кръв и зловеща усмивка. Някои използват очни лещи и перуки.
Въпросът, който вълнува всеки, когато става дума за Хелоуин, е: като какво да се облечем и какъв грим да си сложим?
Ето няколко примера:
- Вампир - можете да импровизирате! Лесно е да създадете тази визия и тя е много ефективна.
- Мумия - увивате се в бинтове и тръгвате! Какво може да бъде по-бюджетно и интересно? Освен това ще изглеждате страхотно на снимката.
- Клоун - това е вечна тема. Някой мисли ли, че клоуните са смешни, а не страшни?
- Devil - рога, червена дреха - доста сносен костюм за мързеливите.
- Chucky -страшна малка кукла с изрязано лице. Ако се постараете достатъчно, можете да си направите наистина страшен костюм.
- Куклата Били - същата кукла на велосипед от филмите "Saw". Особено любим на момичетата за грим.
- Зомби - зелена кожа, червена боя за лице, хрипове и писъци "Mosey!" - е всичко, което ви е необходимо.