Какво представлява Хелоуин
Хелоуин е един от най-мистичните празници през годината, който се отбелязва на 31 Октомври – денят, преди католическия празник на Вси Светии. Историята му се корени още в традициите на древните келти от Ирландия и Шотландия и най-вече в езическия ритуал Сауин, чрез който се отбелязвал краят на събирането на реколтата, а оттам и краят на настоящата земеделска година и началото на следващата. Келтите разделяли годината на две равни части – светла (лято) и тъмна (зима). Кулминацията на празненствата настъпвала в нощта на 31 Октомври срещу 1 Ноември – нощ, която келтите смятали за най-мистична, заради сливането на двата сезона.
Съвременният Хелоуин е модифициран вариант на този древен келтски ритуал. По традиция, в нощта на 31 Октомври децата носят “страшни“ костюми, тиквени фенери и обикалят съседите си, като искат бонбони и други сладки лакомства с предупреждението, че ако не получат такива, ще направят някоя пакост.
Повече за легендата за Хелоуин
Легендата разказва, че в нощта на Хелоуин, духовете на мъртвите слизат в света на живите. Ритуалът на келтите се състоял в това да палят огньове в домовете си, да носят животински кожи, да боядисват лицата си, а след това да скачат над огньове и да пеят неприлични песни, за да прогонят злите духове. Келтите са оставяли страшни “пазачи“, под формата на фенери издълбани от ряпа, за да държат лошите духове далеч от домовете си. За да се успокоят духовете, в къщите се поставяли и различни лакомства. Нощта, в която се е извършвал този ритуал е била известна, като навечерието на Вси Светии, а по-късно и като Хелоуин. С течение на времето този ритуал се превръща в традиция, свързана с издълбаването на фенери от тиква, обличане на “страшни“ костюми, обикаляне по къщите на съседите, празнични събирания и ядене на бонбони.
Първоначално Хелоуин се е празнувал в Ирландия, Шотландия, Уелс, Англия и донякъде в Северна Франция. По-късно празникът започва да се отбелязва и от жителите на Австралия и Америка, а по-късно и от тези на Азия и Африка. В съвременния свят, Хелоуин е загубил своето историческо и религиозно значение и се е превърнал единствено в повод за забавление. Единствените келтските традиции, адаптирани към новото време са, че хората носят костюми вместо животински кожи и дават лакомства на децата.
Тиквата като символ на празника
Основният символ на Хелоуин е "фенерът на Джак" - тиква с издълбани очи, нос и уста, в която се поставя свещ. Традицията да се създават такива фенери е свързана с ирландска легенда за стар фермер на име Джак, който бил обречен да се скита между Рая и Ада, между доброто и злото, само с един фенер от ряпа, който да осветява пътя му.
Какви традиции съпровождат празника
Празнуването на Хелоуин е съпроводено с различни игри и гадания. Хората украсяват домовете си с фенери и тикви и приготвят различни ябълкови лакомства. Децата, облечени в “страшни“ костюми обикалят от врата на врата и просят сладкиши с фрази като “Лакомство или пакост?“ Тази традиция датира от Средновековието, когато маскирани за празника, хората са вземали лакомства, за да се молят за душите на мъртвите.
Костюмите като част от празника
Въпросът, който вълнува всеки, когато става дума за Хелоуин е какъв костюм да облече и какъв грим да си сложи? Една от основните традиции на съвременния Хелоуин е да се обличаме в “страховити“ костюми. Основно се избират такива, наподобяващи злите и свръхестествените герои, като чудовища, дяволи, прилепи, скелети, магьосници или вещици, комбинирани с маски за хелоуин и други подходящи аксесоари. Костюмите разбира се могат да бъдат и такива с напълно произволна тематика.
Характерни за Хелоуин са не само костюмите, но и изрисуването на лицата с белези, кръв и зловеща усмивка. Някои дори използват очни лещи и перуки в различни цветове.
Често задавани въпроси
Кога се празнува Хелоуин?
Хелоуин се празнува в нощта на 31 Октомври, когато се смята, че духовете на мъртвите слизат в света на живите. Това е и времето, когато всички участници в празника излизат на улицата, облечени в “страховити“ костюми на дяволи, вещици, магьосници и скелети, с издълбан от тиква фенер и обикалят от врата на врата, за да си изпросят сладко лакомство. В България празникът се отбелязва под формата на парти за Хелоуин, на което всеки е облечен в черни дрехи, а жените носят черни бижута и са с черен грим и черен маникюр.
Какъв костюм да изберем за Хелоуин?
- Вампир – лесно е да създадете тази визия и да импровизирате, за да стане тя още по-ефектна;
- Мумия –- увивате се в бинтове и тръгвате! Какво може да бъде по-бюджетно и интересно? Освен това ще изглеждате страхотно на снимките;
- Клоун – това е най-използваната тема. Някой все още ли мисли, че клоуните са смешни, а не страшни?
- Дявол – диадема с рога, червен костюм и страховит грим - доста сносен костюм за мързеливите;
- Chucky – страховита малка кукла с изрязано лице. Ако се постараете достатъчно, можете да си направите наистина страшен костюм;
- Куклата Били – същата кукла на велосипед от филмите "Saw". Особено любим на момичетата за грим;
- Зомби – зелен костюм, червена боя за лице, хрипове и писъци "Mosey!" е всичко, което ви е необходимо за тази визия.
- Тези и още много може да разгледате и в категорията - Хелоуин костюми за деца
Как да се гримираме за Хелоуин?
При Хелоуин акцентът пада върху ярките и наситени цветове, като червено, зелено, жълто, черно, бяло и други. Добро съчетание с тях са и златните, медните и бронзовите нюанси. Независимо от образа, който сте избрали, гореспоменатите цветове са задължителни, защото разчупват монотонното представяне за „Нощта на вещиците“. Какво можете да нарисувате върху лицето си?
- Паяжина в златист цвят, прилепнала върху слепоочието и чело. Преди да започнете трябва да контурирате лицето с двоен хайлайтър в същите нюанси, а устните да са оцветени с червило в тъмно бордо;
- За да създадете образа на Жокера, използвайте пудра за да оцветите лицето си в бяло, и палитра с червени сенки или течно матово червило с които да нарисувате характерните за този образ червени триъгълници около очите и веждите. Гримът за Хелоуин изисква силно подчертани вежди, защото те придават желания агресивен вид на лицето. Устните задължително трябва да са оцветени с червено червило, което да е леко размазано в краищата;
- Вампирите са най-често срещаните образи сред почитателите на Хелоуин. За да пресъздадеш вампир ти трябват същите гримове като за Жокера – напудрено, избелено лице и брокатени сенки в меден нюанс за очите. За по-сръчните предлагаме да нарисуват червени точици, наподобяващи стичащата се от устата кръв.